Skupina hledačů Pravdy. / Group of seekers for The Truth.
 
PortálPříjemFAQCalendarSeznam uživatelůUživatelské skupinyHledatRegistracePřihlášení

Share | 
 

 Co je to hinduismus?

Goto down 
AutorZpráva
द्वैपायन दास
Admin
Admin
द्वैपायन दास

Poèet pøíspìvkù : 182
Join date : 15. 12. 11
Age : 25
Location : Praha / Prague

PříspěvekPředmět: Co je to hinduismus?   15.01.12 13:28

Hinduismus je politicky i nábožensky nekorektní, ale v Evropě obvyklé označení pro tradiční indický filosofický a náboženský koncept.
Název pochází z perského slovního kořene hindu (حندو), v sanskrtu sindhu (सिन्धु), což je název řeky Indus. Muslimští Peršané slovem hindu označovali nemuslimské obyvatelstvo, žijící za řekou Indus. Je to v principu podobné označení, jako u křesťanů v Evropě bylo slovo pohan pro obyvatelstvo nekřesťanské.
Jedná se o termín podobného rázu, jako řekněme semitismus pro židovství, křesťanství, islám a další semitské směry dohromady, který je také vlastně původně jen zeměpisným označením.
Pojem hinduismus tedy označuje všechny rozmanité filosofické směry a náboženské koncepty (vyjma invazních náboženství - islámu a křesťanství), kterými už od nepaměti žijí obyvatelé Indického kontinentu (nejen), a které se vyznačují především vírou v reinkarnaci a karmu.

"Hinduistů" je na světě kolem jedné miliardy. Hinduismus převládá mimo Indii také v Nepálu a na Mauriciu, významné menšiny najdeme v Bangladéši (9,35%), na Srí Lance (9,3%), v Surinamu, Guyaně, Malajsii, na Fidži (47%), Trinidadu, v Indonésii a v Jihoafrické republice. V Evropě žije cca. milionová hinduistická komunita (1,8%) ve Spojeném království, další najdeme v Nizozemsku (původem ze Surinamu), kteří žijí především ve městě Den Haagu a okolí (cca. 180 tisíc), a velkou hinduistickou komunitu tamilských šivaistů - uprchlíků z Tamilského Ílamu (33 tisíc) najdeme (spolu s cca. 40 tisíci hinduisty z Indie) v Německu, kde vybudovali větší počet zajímavých šivaistických chrámů v jihoindickém stylu. V Čechách se podle posledního sčítání lidu hlásí k hinduismu 637 lidí a dalších 675 se hlásí k hnutí Hare Kršna.
Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi http://quality-of-goodness.forumczech.com
 
Co je to hinduismus?
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
KVALITA DOBRA / QUALITY OF GOODNESS :: Věrouka / Doctrine :: Termín hinduismus / Term hinduism-
Přejdi na: