Skupina hledačů Pravdy. / Group of seekers for The Truth.
 
PortálPříjemFAQCalendarSeznam uživatelůUživatelské skupinyHledatRegistracePřihlášení

Share | 
 

 10 přestupků proti zpívání Svatého Jména

Goto down 
AutorZpráva
द्वैपायन दास
Admin
Admin
द्वैपायन दास

Poèet pøíspìvkù : 182
Join date : 15. 12. 11
Age : 25
Location : Praha / Prague

PříspěvekPředmět: 10 přestupků proti zpívání Svatého Jména   15.01.12 17:36

Toto je 10 přestupků proti zpívání Svatého jména, kterým by se měl správný vaišnava vyvarovat, aby mělo zpívání kýžený efekt:

1) Pomlouvat oddané, kteří odevzdali své životy rozšiřování Svatého Jména Pána.
- Velice závažný a Bohužel dost často prováděný přestupek. Spadá sem bezdůvodné pomlouvání vaišnavů z jiných škol a směrů, nenávist a záměrné povyšování se nad druhé. Oddaný je člověk, který nachází smysl a chuť ve zpívání svatých jmen, proti takovým lidem by jsme neměli zaujímat nenávistný či negativní postoj a to i tehdy, když se nám zdá, že naše služba Pánu lepší, čistější či oprávněnější. Rovněž bychom měli prokazovat úctu starším a zkušenějším vaišnavům a to i přesto, že si můžeme myslet, že toho víme více než-li oni.

2) Považovat jména polobohů jako je Šiva nebo Brahmá za rovnocenná nebo nezávislá na jméně Višnua.
- Ateistická třída lidí si někdy myslí, že jakýkoliv polobůh je stejně dobrý jako Nejvyšší Pán Višnu. Oddaný však ví, že žádný polobůh, jakkoliv velký, není sám o sobě stejně dobrý jako Nejvyšší Osobnost Božství. Jestliže si někdo myslí, že může zpívat: “Kálí, Kálí!” nebo “Durgá, Durgá!” a že je to stejné jako Haré Kršna, je to největší přestupek.

3) Neposlouchat pokyny duchovního mistra.
- Pokyny duchovního mistra bychom měli plnit, co nejlépe dovedeme, nemusíme chápat jejich význam, či nám mohou připadat podivné, ale dokud považuji danou osobu za svého duchovního mistra, tak bych se měl řídit Jeho pokyny a mít v něj bezmeznou důvěru - nesnažit se pokyny nějakým způsobem záměrně obcházet či snižovat jejich význam.

4) Pomlouvat védská písma nebo písma v souladu s védskou literaturou.
- Neměli bychom hanět jakoukoliv část védské literatury či si ji vykládat v rozporu s autorizovanými postoji. Měli bychom celou védskou literaturu vnímat jako posvátnou a k jako takové k ní i přistupovat. Rovněž bychom neměli neuctivě zacházet s knihami a jinými vaišnavskými tiskovinami.

5) Považovat slávu zpívání Haré Kršna za výplod představivosti.
- Toto je také velice důležitý bod. Neměli bychom o zpívání Hare Kršna smýšlet jako o něčem fantaskním či komickém. Neměli bychom si myslet, že je zpívání Hare Kršna nějak méně autorizované než ostatní jógové praktiky. Měli bychom ke zpívání přistupovat jako k vážné a seriózní věci a chápat jeho význam jakožto yuga-dharmy (doporučeného způsobu seberealizace pro tentio věk).

6) Vytvářet vlastní výklady o Svatém Jménu Pána.
- Neměli bychom vytvářet a šířit vlastní výklady o tom, co je to mahamantra, proč je pořadí slov také či onaké, co to konkrétně znamená atd., naše pojetí bude vždy nedokonalé a není dobré se tímto poznáním ohánět. Není třeba spekulovat, pravé poznání přijde postupně samo, pokud je to potřeba.

7) Hřešit na síle Svatého Jména Pána.
- Člověk by si to neměl vykládat tak, že jelikož zpívání svatého jména Pána může člověka osvobodit od všech druhů hříšných reakcí, může pokračovat v hříšném jednání a potom zpívat Haré Kršna, aby své hříchy smazal. Takováto nebezpečná mentalita je velikým přestupkem a je třeba se jí vyvarovat.

8) Považovat zpívání Haré Kršna za jeden z běžných védských obřadů, jako jsou plodonosné činnosti (karma-kāṇḍa).
- Není dobré ani žádoucí považovat zpívání Haré Kršna za obyčejný náboženský rituál či postup k dosažení určitého dobrého kreditu.

9) Poučovat o Slávě Svatého Jména člověka bez víry.
- Do zpívání se může zapojit každý, stejně tak zpívat svaté jméno můžeme kdykoliv a kdekoliv, nicméně neměli bychom o Síle Svatého Jména poučovat lidi, kteří záměrně neprojevují o konverzaci na dané téma zájem. Neměli bychom nikomu nic násilím nutit. Měli bychom respektovat svobodnou volbu jedince a nesnažit se někomu něco násilím vnucovat. Můžeme sice někoho neznalého vlídně poprosit, aby zpíval Svaté Jména, ale pokud se mu to příčí, tak bychom mu to neměli přímo nutit. Také bychom neměli argumentovat silou svatého jména někomu, kdo v ni vůbec nevěří.

10) Nemít úplnou víru ve zpívání Svatých Jmen a udržovat hmotné svazky i přesto, že jsme porozuměli tolika pokynům o těchto záležitostech.
- Pokud jsme již obdrželi dostatek pokynů o tom, jaké povahy jsou hmotné svazky a přesto si je i nadále udržujeme, je to také považováno na hřešení na Síle Svatého Jména.
Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi http://quality-of-goodness.forumczech.com
 
10 přestupků proti zpívání Svatého Jména
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
KVALITA DOBRA / QUALITY OF GOODNESS :: Věrouka / Doctrine :: Svatá Jména a yuga dharma / Holy Names and yuga dharma-
Přejdi na: